0

کتاب آموزش کامل برنامه نویسی شی گرایی در پی اچ پی (PHP)

کتاب آموزش کامل شی گرایی در پی اچ پی

ویژگی شی گرایی در پی اچ پی یکی از مهم ترین و کاربردی ترین بخش های این زبان برنامه نویسی است که اگر به آن تسلط داشته باشید به عنوان یک توسعه دهنده حرفه ای PHP شناخته خواهید شد. ما هم در این مطلب قصد داریم کتابی را معرفی کنیم به صورت کامل ویژگی شی گرایی را در این زبان آموزش می دهد. اگر می خواهید به این ویژگی تسلط پیدا کنید، حتما این کتاب را مطالعه نمایید.

زبان برنامه نویسی پی اچ پی (به انگلیسی: PHP) یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در دنیا محسوب می شود که از آن معمولا برای توسعه سیستم ها و برنامه های تحت وب استفاده می شود. این زبان از قدرت بالا و ویژگی های بسیاری برخوردار است و می توان گفت به کمک آن می توان هر نوع سیستمی را توسعه داد. این زبان به اندازه ای کاربردی است که برنامه وردپرس به عنوان محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا برای راه اندازی وبسایت تحت این زبان برنامه نویسی توسعه پیدا کرده است.

علاوه بر این وجود فریم ورک های قدرتمند نظیر لاراول و کدایگنایتر سبب شده تا توسعه دهندگان و کسب و کار های الکترونیکی زیادی برای توسعه برنامه های تحت وب خود به پی اچ پی مراجعه کنند. در کنار همه  این ویژگیی های مثبت، برخورداری از ویژگی شی گرایی در پی  اچ پی عامل مهم دیگری است که به این زبان اجازه انعطاف پذیری بالایی می دهد و سبب می شود تا به کمک این ویژگی برنامه ها را به صورت شی گرا نیز توسعه دهند.

مطلب مرتبط: کتاب خودآموز زبان برنامه نویسی PHP در ۲۴ ساعت

زبان برنامه نویسی پی اچ پی در ایران هم بسیار محبوب است و طبق آخرین بررسی هایی که از وبسایت ها و برنامه های تحت وب در ایران در جشنواره وب و موبایل سال ۹۸ انجام شد، محبوب ترین زبان برنامه نویسی در بین توسعه دهندگان تحت وب و برنامه های تحت وب ایرانی زبان PHP بود. پس بدون شک این زبان در ایران آینده خوبی دارد و کسانی که به دنبال یادگیری یک زبان برنامه نویسی هستند، بدون شک پی اچ پی می تواند انتخاب خوبی باشد. اما پیش از اینکه بخواهید به سمت یادگیری این زبان بروید اجازه دهید ویژگی شی گرایی در پی اچ پی را در کنار هم بررسی کنیم.

برنامه نویسی شی گراء

قبل از اینکه به سراغ OOP (مخفف عبارت: Object Oriented Programming) در پی اچ پی برویم بهتر است ابتدا با مفهوم شی گرایی در دنیای برنامه نویسی آشنا شوید و برای اینکه بتوانید مفهوم شی گرایی (به انگلیسی: Object Oriented) را درک کنید اول باید دانش خود را در مورد اشیاء پیرامونمان افزایش دهید. ما می دانیم که هر چه در این دنیا ما می توانیم آن را ببینیم و لمس کنیم یک شیء محسوب می شود حالا می خواهد شیء جاندار باشد مثل انسان و حیوانات یا شیء بی جان مثل میز، صندلی، خودرو و هر شیء قابل لمس و بی جان دیگر.

بین تمام این اشیاء یک سری مولفه مشترک وجود دارد. مولفه خصیصه که همان صفات مربوط به یک شی است، مولفه حالت که حالت های مختلفی که یک شیء می تواند به خود بگیرد را تعریف می کند و مولفه رفتار که با استفاده از آن می توان رفتار هر شیء حتی شیء بی جان را تعریف کرد.

مطلب مرتبط: فیلم آموزش کامل برنامه نویسی PHP به زبان فارسی

مولفه هایی که ذکر کردیم سبب می شوند تا بتوان به کمک آن ها یک شیء را تعریف کرد و آن را از سایر اشیاء متمایز نمود. همین مولفه ها نیز در برنامه نویسی شی گراء هم به کار می روند و این امکان را به وجود می آورند که بتوانیم بخش های مختلف یک سیستم نرم افزاری را همانند یک شی در دنیای واقعی در نظر بگیریم.

ویژگی شی گرایی در دنیای برنامه نویسی مزیت های بسیاری دارد که برای مثال می توان امکان مدل سازی راحت تر دنیای واقعی در سیستم های کامپیوتری را معرفی کرد و یا تولید و توسعه سریع تر و انعطاف پذیری بیشتر محصولات نرم افزاری به موجب اینکه می توان برای توسعه هر جزء از برنامه یک گروه جداگانه از توسعه دهنده ها را تعریف کرد. علاوه بر این چندین مزیت دیگر نیز وجود دارند که می توانید در اینجا مطالعه کنید.

مشاهده  دانلود فیلم آموزش کامل ++C به زبان فارسی-قسمت نوزدهم(قسمت آخر)

تا به اینجا با مفهوم شی گرایی آشنا شدیم، اکنون وقت آن است که به سراغ ویژگی شی گرایی در پی اچ پی برویم. زبان PHP در دسته زبان های سطح بالایی قرار دارد که از ویژگی شی گرایی برخوردار است. همان طور که گفتیم به کمک این ویژگی می توانیم به راحتی اشیاء در دنیای واقعی را در دنیای مجازی و سیستم های کامپیوتری مدل سازی کنیم. این امکان برای زبان برنامه نویسی پی اچ پی هم وجود دارد. با استفاده از این زبان شما می توانید بخش های مختلف برنامه تحت وب خود را کلاس بندی نموده و برای هر کلاس اشیاء مربوط به آن را تعریف کنید.

مطلب مرتبط: راهنمای کامل شروع یادگیری طراحی سایت

اگر برنامه نویس پی اچ پی هستید اما به صورت ساخت یافته و فقط به کمک توابع برنامه های خود را توسعه می دهید، برای اینکه بتوانید برنامه های قدرتمندتر و حرفه ای تری بسازید حتما باید به سراغ برنامه نویسی شی گرا در این زبان بروید. این توانایی شما را به یک برنامه نویس حرفه ای در این حوزه تبدیل می کند. پس اگر به دنبال حرفه ای شدن در برنامه نویسی هستید یادگیری برنامه نویسی شی گرایی را آغاز کنید.

Object Oriented Programming in PHP

برای تسلط پیدا کردن به برنامه نویسی شی گرایی در پی اچ پی منابع مختلفی در وب وجود دارند. اما ما برای اینکه شما به سرچ کردن در وب و انتخاب بهترین منبع در بین صدها منبع مختلف نیاز نداشته باشید. کتابی فوق العاده را تهیه کرده ایم که هر آنچه از ویژگی شی گرایی در PHP نیاز دارید به شما آموزش می دهد. در ادامه این کتاب  معرفی شده است.

کتاب آموزش کامل شی گرایی در پی اچ پی منبع پیشنهادی ما برای یادگیری برنامه نویسی OOP در این زبان است. شما به کمک این کتاب می توانید به تمام مفاهیم شی گرایی در PHP تسلط پیدا کنید. شما با مطالعه این کتاب در ابتدا با مفاهیم و پایه های Object Oriented آشنا خواهید شد و در ادامه به هم مفهوم کلاس ها، خصوصیات و تعریف متدها و اشیاء در پی اچ پی را آموزش خواهید دید.

فهرست مطالب کتاب آموزش کامل شی گرایی در PHP

 1. مقدمه
 2. آشنایی با مفاهیم شی گرایی
 3. درک مفهوم کلاس و شی
 4. تعریف کلاس در PHP و ساخت اشیاء
 5. تعریف خصوصیات کلاس
 6. تعریف متدهای کلاس
 7. روش استفاده از متعیر ها و متدهای یک کلاس
 8. متغیر استاتیک و متد استاتیک در یک کلاس
 9. تعریف سطح دسترسی به متغیر ها و متدهای کلاس
 10. متدهای زنجیره ای و روش استفاده از آن در شی گرایی
 11. متدهای جادویی و روش های استفاده از آن در شی گرایی
 12. روش استفاده از متد جادویی Construct و Destruct
 13. مفهوم ارت بری در پی اچ پی
 14. مفهوم Abstract در شی گرایی
 15. مفهوم Encapsulation در شی گرایی و استفاده از Namespace
 16. مفهوم Trait

همان طور که فهرست این کتاب را مشاهده می کنید، در این کتاب تمام مفاهیم شی گرایی در زبان پی اچ پی معرفی شده اند و برای تسلط به این مفهوم مطالعه این کتاب برای شما کافیست. پیش نیاز این کتاب هم آشنایی متوسط با زبان برنامه نویسی PHP و آشنایی با برنامه نویسی ساخت یافته و توابع در این زبان است. پس اگر هنوز تسلط کافی را برای یادگیری برنامه نویسی شی گرایی در زبان پی اچ پی ندارید، ابتدا به کمک منابع موجود در وبسایت به سطح مطلوبی از زبان PHP برسید و سپس با استفاده از این کتاب در این زبان حرفه شوید.

کتاب آموزش کامل شی گرایی در پی  اچ پی رایگان است و می توانید هم اکنون این کتاب را از انتهای همین صفحه دانلود کنید. 

 • دانلود با لینک مستقیم
 • من از وبسایت مقاله آی تی حمایت می کنم
 • حجم فایل : 867 کیلوبایت
 • رمز فایل : www.it-research.ir
 • منبع : وبسایت مقاله آی تی
 • دریافت مستقیم کتاب از کانال تلگرام مقاله آی تی
 • راهنما
  جهت دانلود سریع تر، لینک دانلود را در آدرس بار نرم افزار اینترنت دانلود منیجر کپی کنید.
  اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
  [کل: میانگین: ]

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *