0

کتاب آموزش مدیریت فرآیندهای کسب و کار با نرم افزار Bizagi

کتاب آموزش مدیریت فرآیندهای کسب و کار با نرم افزار Bizagi

در چند دهه اخیر مدیریت فرآیندهای سازمانی اهمیت زیادی پیدا کرده و به دنبال آن علم مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) مطرح شده است. این دانش قطعه گمشده برای بازتعریف عملیات های یک کسب و کار محسوب می شد که مدتی است پیدا شده و اکنون به کمک صاحبان کسب و کار آمده است. در این مطلب قصد داریم به صورت مفصل به مفهوم مدیریت فرآیندهای کسب و کار بپردازیم و کتابی را برای علاقه مندان به این حوزه و مدیران شرکت ها معرفی کنیم. با ما همراه شوید.

در گذشته برای انجام عملیات های مربوط به یک کسب و کار، تعدادی مدیر و تحلیل گر به صورت سنتی و با بررسی خلاصه کارهای انجام شده و نتایج بدست آمده، مجموعه اقدامات و عملیات های بعدی سازمان را تعریف می کردند. این روش در ظاهر نتیجه بخش بود و تاثیرات مثبی بر روی عملکرد سازمان داشت اما در حقیقت نتایج بسیار غیرواقعی و با خطا و ریسک بسیار بالا بودند و در نتیجه بر روی عملکرد سازمان آن نتیجه واقعی را که باید داشته باشند، نمی توانستند ارائه دهند.

داده های غیرواقعی و ناقص ضعف های تحلیل سنتی عملیات های یک سازمان بودند. این ضعف ها به مرور خود را در داخل سازمان ها نشان دادند و موجب افت کیفیت محصول و عملکرد یک سازمان و کسب و کار شدند. به دنبال این قضیه گروه های مختلف اقتصادی و تحلیلگران به دنبال ساخت الگوهای بهتر برای انجام عملیات های درون یک کسب و کار بودند. حاصل این تحقیقات مطرح شدن دانش مدیریت فرآیندهای کسب و کار بود.

بازنگری عملیات های یک سازمان با مدیریت فرآیندهای کسب و کار

مدیریت فرآیندهای کسب و کار یا اصطلاحا BPM دانشی است که به دنبال بازنگری و باز تعریف عملیات های قابل انجام در یک سازمان و یا کسب و کار است تا بتوان به الگوهای بهتری از انجام کارها برای ارائه بهتر یک خدمت یا محصول توسط سازمان رسید. این دانش می خواهد با تبدیل وظایف و کارهایی که در یک بیزینس انجام می شود به مجموعه ای از فرآیندها، آن ها را با دفت بالایی تحلیل کند تا بتواند بهترین عملکرد را از هر عملیات به وجود آورد. امروزه این روش در حوزه های مختلف کسب و کار و در سازمان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد تا به کمک آن کیفیت محصول یا خدمات سازمان ها را افزایش و هزینه های جاری و اضافی را کاهش داد یا حذف کرد.

دانش مدیریت فرآیندهای کسب و کار از روش ها، تکنیک ها و ابزارهای مخصوص برای پشتیبانی از طراحی، مدیریت و تحلیل فرآیندهای کسب و کار استفاده می کند. این دانش همان طور که گفتیم به دنبال بازنگری عملیات های قابل انجام توسط یک سازمان است، یک رویکرد ساخت یافته می باشد و هدف آن بهبود کیفیت محصول یا خدمات یک سازمان و همراستایی آن با استراتژی های یک سازمان است در عین حال که رضایت مشتری را هم اولویت خود قرار دهد. (فرآیند کسب و کار – ویکیپدیا)

آشنایی با مفهوم BPM

تا به اینجا با مقدمات علم مدیریت فرآیندهای کسب و کار آشنا شدید اما شاید پیش خودتان بگویید این دانش چه ارتباطی با دنیای آی تی دارد؟ در جواب باید بگوییم این دانش برای عملیاتی کردن کارهای خود به ابزارها و روش های فناوری اطلاعات وابسته است و بدون ابزارهای آی تی عملا انجام این کار بسیار سخت یا غیرممکن خواهد بود.

تاثیر فناوری اطلاعات بر BPM

در حقیقت مدیریت فرآیندهای کسب و کار ریشه در دو علم مدیریت و فناوری اطلاعات دارد. دانش مدیریت امروزه بسیار با دنیای آی تی در ارتباط است و در سازمان ها همیشه مدیریت به خصوص مدیریت استراتژیک برای امور مربوط به آی تی یک سازمان هم مطرح می شود. BPM هم به همین اندازه به فناوری اطلاعات وابسته می باشد و برای انجام امور خود به ابزارهای آی تی نیاز دارد.

با مطرح شدن سیستم های اطلاعاتی و به وجود آمدن پایگاه های داده و سیستم های DBM، امکان ذخیره سازی داده هایی که توسط عملیات های سازمانی تولید می شدند به وجود آمد. همین امر به تحلیل گران کمک کرد تا بتوانند عملیات هایی که در یک سازمان وجود دارد را بسیار دقیق تر شناسایی کنند و این عملیات ها را به جای انجام یک باره به فرآیندهایی تبدیل کنند که می توان به چندین بخش تقسیم نمود و برای هر بخش برنامه ی مختص آن را تعریف کرد. علاوه بر این دستیابی به داده های عملکردی یک عملیات این امکان را به وجود آورد که بتوان پیش از شروع آن، نحوه کارکرد عملیات را شبیه سازی کرد و رفتارهای آن را پیش بینی نمود. همه این توانایی ها به کمک دانش آی تی برای مدیریت فرآیندهای کسب و کار به وجود آمد.

پس بدون شک یکی از ارکان عملیاتی سازی مدیریت فرآیندهای کسب و کار در یک سازمان، استفاده از دانش و ابزارهای آی تی در آن سازمان است. به غیر از موارد مطرح شده، توسعه دهنگان و مهندسین این حوزه تصمیم گرفتند با توسعه ابزارها و نرم افزارهای اختصاصی برای این حوزه، انجام کارهای مربوط به BPM را ساده تر سازند. همین موضوع باعث توسعه نرم افزارهای BPMS شد.

مشاهده  شماره بیست و سوم مجله الکترونیکی چیپست منتشر شد

مطلب مرتبط: کتاب کلان داده یا بیگ دیتا چیست؟

سیستم های مدیریت فرآیندهای کسب و کار یا به اختصار BPMS نرم افزارهایی هستند که به کمک آن ها می توان فرآیندهای یک سازمان را در آن مدل سازی و تحلیل کرد. این نرم افزارها امکان شبیه سازی عملیات های موجود یک بیزینس را پیش از انجام آن ها به صورت واقعی به مدیران و تحلیلگران سازمان می دهد. خروجی این نرم افزارها، شناسایی بخش های مختلف یک عملیات و گزارش گیری از نحوه کارکرد آن در یک کسب و کار است.

درباره سیستم های مدیریت فرآیند کسب و کار

امروزه نرم افزارهای بسیاری برای انجام امور مربوط به BPM وجود دارد. یکی از این برنامه ها نرم افزار Bizagi است که در دسته ابزارهای معروف این حوزه می باشد. این نرم افزار از امکانات و ویژگی های زیادی برای مدل سازی فرآیندهای یک سازمان برخوردار است و گزارش های دقیقی از نحوه عملکرد فرآیندها ارائه می دهد.

خب تا به اینجا با علم مدیریت فرآیندهای کسب و کار آشنا شدید و متوجه شدید که چرا این دانش در دنیای آی تی مطرح می شود و جزء تخصص های حوزه آی تی است، همچنین با BPMS ها نیز آشنا شدید و نرم افزار Bizagi را به عنوان یکی از برنامه های پرطرفدار این حوزه معرفی کردیم. حال وقت آن رسیده است تا به سراغ معرفی کتابی برویم که می خواهد به صورت جامع تر مفهوم BPM را برای شما تشریح کند.

مطلب مرتبط: کتاب گیمیفیکیشن چیست و چه تاثیری بر کسب و کار شما می گذارد؟

کتاب آموزش مدیریت فرآیندهای کسب و کار با نرم افزار Bizagi توسط شرکت مهندسی و پروژهشی فراگستر با محوریت سیستم های BPM ای که توسط این شرکت براساس نرم افزار Bizagi توسعه پیدا کرده اند، تهیه شده است. این مجموعه یکی از بهترین شرکت های فعال در حوزه ارائه خدمات BPM در ایران محسوب می شود. حال وقت آن است به سراغ کتاب برویم.

در کتاب آموزش BPM با نرم افزار Bizagi شما در حقیقت دو آموزش را در یک کتاب خواهید داشت. آموزش اول مربوط به مفاهیم اولیه و پایه ای دانش BPM است. در این کتاب شما در ابتدا با صفر تا صد مفاهیم و روش های مدیریت فرآیندهای کسب و کار در یک سازمان آشنا می شوید و  می آموزید که چگونه فرآیندهای یک سازمان را شناسایی کنید و همچنین بتوانید BPM را درون یک سازمان عملیاتی کنید. سپس و در ادامه با ابزاری آشنا می شوید که به شما در امر مدل سازی فرآیندهای یک سازمان کمک خواهد کرد.

تصویری از محیط نرم افزار Bizagi

همان طور که گفتیم ابزار آموزش داده شده در این کتاب توسط مجموعه فراگستر برای سازمان های ایرانی توسعه پیدا کرده و مبتنی بر نرم افزار Bizagi می باشد. در واقع در این کتاب نسخه سفارشی شده ای از نرم افزار بیزاگی آموزش شده است که این نسخه توسط فراگستر توسعه یافته. از جمله مزایای این نسخه سفارشی شده، می توان به پشتیبانی کامل آن از زبان فارسی اشاره کرد. همچنین در این برنامه برای مدل سازی فرآیندها از زبان استاندارد BPMN استفاده شده است.

فهرست مطالب کتاب آموزش مدیریت فرآیندهای کسب و کار با نرم افزار Bizagi:

 • فصل اول: کلیات سیستم های BPM
 • فصل دوم: آشنایی با BPMN
 • فصل سوم: آموزش ساخت مدل فرآیندی در نرم افزار BPMS
 • فصل چهارم: آموزش مدل داده
 • قصل پنجم: آموزش ساخت فرم ها
 • فصل ششم: آموزش قوانین کسب و کار
 • فصل هفتم: آموزش ایفا کنندگان
 • فصل هشتم: آموزش اجرا
 • فصل نهم: بررسی تفصیلی Taskها، Eventها، Gatway
 • فصل دهم: امکانات پیشرفته در مدل داده
 • فصل یازدهم: امکانات پیشرفته بر روی فرم ها
 • فصل دوازدهم: امکانات پیشرفته در بخش تعریف قوانین
 • فصل سیزدهم: مباحث پیشرفته در نوشتن شرط ها و Expression ها
 • فصل چهاردهم: امکانات پیشرفته در بخش تعریف کاربران
 • فصل پانزدهم: همکاری فرآیندها
 • فصل شانزدهم: آشنایی با انواع زیرفرآیندها و استفاده از آن
 • فصل هفدهم: اقدامات پیشرفته بر روی فرآیندها
 • فصل هجدهم: بررسی امکانات بخش پیشرفته
 • فصل نوزدهم: کارتابل جدید
 • فصل بیستم: گزارش ساز

این کتاب کاملا رایگان است و در عین حال کاملترین منبع فارسی زبان برای یادگیری دانش BPM می باشد. پس اگر به دنبال یادگیری این علم هستید، برای اینکه به دانشی فوق العاده و کاربردی دست پیدا کنید تا موقعیت های کاری بسیاری داشته باشید و یا اینکه صاحب کسب و کار خود هستید و می خواهید در انجام کارهایتان بازنگری کنید، کتاب آموزش مدیریت فرآیندهای کسب و کار با نرم افزار Bizagi بدون شک بهترین راهنما برای شما خواهد بود. علاوه بر این، این کتاب منبعی عالی برای دانشجویان ارشد گرایش تجارت الکترونیک است که در دوره کارشناسی ارشد درسی با همین نام خواهند داشت.

 • دانلود با لینک مستقیم
 • من از وبسایت مقاله آی تی حمایت می کنم
 • حجم فایل : 13 مگابایت
 • رمز فایل : www.it-research.ir
 • منبع : وبسایت مقاله آی تی
 • دریافت مستقیم کتاب از کانال تلگرام مقاله آی تی
 • راهنما
  جهت دانلود سریع تر، لینک دانلود را در آدرس بار نرم افزار اینترنت دانلود منیجر کپی کنید.
  اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
  [کل: میانگین: ]

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *