1

کتاب مدل کسب و کار شما

کتاب مدل کسب و کار شما
کتاب مدل کسب و کار شما

کتاب مدل کسب و کار شما

هر کسب و کاری برای اینکه بتواند به درآمد برسد به یک روش کسب درآمد نیاز دارد که به آن مدل کسب و کار می گویند. کسب و کار های اینترنتی هم مثل سایر بیزینس ها به مدلی برای نحوه درآمدزایی نیاز دارند. در این مطلب می خواهیم در کنار یک دیگر به بررسی بیزینس مدل بپردازیم و کتابی فوق العاده را برای آشنایی با مدل های کسب و کار معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

دنیای تجارت در عصر ما بسیار پیچیده تر و رقابتی تر از گذشته است. در حال تجارت انبوهی از کسب و کار ها با موضوعات مختلف به صورت سنتی و مجازی در حال فعالیت هستند و با یکدیگر به صورت جدی رقابت می کنند. دیگر به راحتی  گذشته نمیتوان بیزینسی را راه اندازی کرد و با کمی وقت و هزینه گذاشتن به درآمد و سود رسید چرا که در هر زمینه ای بخواهید فعالیت اقتصادی داشته باشید، تعداد زیادی رقیب خواهید داشت. پس پیش از شروع یک بیزینس باید در مورد کاری که می خواهید انجام دهید و روشی که می خواهید کسب درآمد کنید یا همان مدل کسب و کار، تحقیقات و مطالعاتی داشته باشید. در واقع در قرن ۲۱ برای راه اندازی کسب و کار باید هوشمندانه فکر و عمل کنید.

مطلب مرتبط: کتاب ۲۰ کار مهم که در راه اندازی کسب و کار اینترنتی نباید انجام دهید!

همان طور که گفتیم برای داشتن یک روش مناسب کسب درآمد از بیزینستان باید تحقیق کنید. در دنیای تجارت به این روش مدل کسب و کار می گویند. این مورد در خصوص کسب و کار های اینترنتی بسیار با اهمیت تر است.  چرا که در کسب و کار های اینترنتی شما با میلیون ها و حتی میلیارد ها کاربر در سرتاسر دنیا رو به رو هستید و باید بتوانید از افرادی از نقاط مختلف دنیا، با کمترین شناخت و بدون دسترسی فیزیکی، درآمد داشته باشید. علاوه بر این جذب مشتری اولیه و شناحته شدن در اینترنت برای یک کسب و کار الکترونیکی، نسبت به یک کسب و کار در حالت سنتی سخت تر است.

پس اگر شما در دسته افرادی هستید که می خواهید بیزینس خود را راه اندازی کنید و یا ایده ای برای راه اندازی یک استارتاپ در ذهن تان دارید، بعد  از سبک و سنگین کردن ایده خود قدم بعدی فعالیت شما شناخت بیزینس مدل و انتخاب یک مدل مناسب برای درآمدزایی است. اما اصلا مدل کسب و کار چیست؟ چرا در عصر ما این مفهوم در دنیای تجارت به خصوص تجارت الکترونیک بسیار استفاده می شود. در ادامه می خواهیم در مورد بیزینس مدل و دلیل نیاز یک تجارت به آن صحبت کنیم.

مفهوم مدل کسب و کار به چه معناست؟

در تعریف اولیه مدل کسب و کار آمده: یک منطق که هر سازمانی برای بقای مالی خود از آن استفاده می کند. یک سازمان برای آنکه بداند اصلا چه کاری می خواهد انجام دهد و چگونه از کاری که انجام می دهد درآمد داشته باشد، به مدل کسب و کار مراجعه می کند. در واقع بیزینس مدل یک تفکر است برای اینکه بتوانیم سازمان و بیزینس خود را با جهان قابل تغییر تطبیق دهیم. این مفهوم هنوز در بین تمام بیزینس ها محبوب نشده و اکثر کسب و کار های سنتی کمتر به آن می پردازند اما بیزینس های جدید مخصوصا آن هایی که در بستر اینترنت راه اندازی می شوند بسیار جدی تر به دنبال این تفکر هستند چرا که دنیای اینترنت دنیایی با تغییرات بسیار و لحظه ای است.

Business Model

مدل کسب و کار نه تنها نقشه راه یک سازمان برای ادامه مسیر تجارتش است بلکه خود شامل لیستی از انواع روش ها و تکنیک های مختلف درآمدزایی می باشد.  وقتی سازمانی از تفکر بیزینس مدل (به انگلیسی: Business Model) در مسیر فعالیتش بهره می گیرد، می تواند در هنگام رخ دادن تغییرات ناگهانی نظیر ورود رقیب جدید به بازار، رکود اقتصادی و یا هر رخ داد غیر منتظره دیگری، سریع تر از سایر سازمان ها خود را با شرایط جدید بازار وفق دهد و مدل جدیدی برای روش درآمدزایی و ادامه مسیر سازمان انتخاب کند. پس در عصر حاضر تفکر بیزینس مدل لازمه حیات هر سازمانی است.

مطلب مرتبط: کتاب ۴۰ ایده کارآفرینی اینترنتی

همان طور که گفتیم اینترنت یکی از مهمترین بازارهای اقتصادی دنیا و در عین حال یکی از پر تغییر پذیر ترین مکان ها برای داشتن یک کسب و کار است. این دنیای عظیم از کاربر به دلیل تغییرات ناگهانی اش، باعث به وجود آمدن انواع جدیدی از مدل های کسب و کار شده است. مدل هایی که برخی از آن ها شاید فقط خاص همین فضا باشند و در دنیای سنتی نتوان از آن ها استفاده کرد. گرچه اکثر بیزینس مدل های موجود در اینترنت حاصل گسترش و یا ترکیب چند بیزینس مدل سنتی هستند که خود را با بازار پرتلاطم اینترنت و روش فعالیت در آن تطبیق داده اند.

مشاهده  دانلود کتاب آموزش تلگرام به همراه ترفندهای آن!

در این مطلب هم بیشتر می خواهیم به اینترنت، کسب و کار های مبتنی بر اینترنت و تفکر مدل کسب و کار در این بازار بپردازیم. پس تا اینجا با خود مفهوم بیزینس مدل آشنا شدید و فهمیدید که دلیل وجود این تفکر در عصر حاضر چیست. تعاریف و اطلاعاتی که تا اینجا در مورد بیزینس مدل ارائه شد، یکسری اطلاعات پایه ای و اولیه بودند، این مفهوم بسیار گسترد تر از چند تعریف پایه ای است و برای استفاده از آن نیاز به دانش بیشتری در این زمینه دارید، دانش انتخاب نقشه راه درست، آشنایی با بوم کسب و کار، آشنایی با انواع مدل های کسب و کار و… که جزء الزامات بهره گیری از این تفکر در هر سازمانی است. (بوم کسب و کار چیست؟)

بوم مدل کسب و کار

مطلب مرتبط: کتاب استارتاپ چیست؟

برای اینکه بتوانید به این تفکر و مفاهیم آن دست پیدا کنید نیاز به یک منبع مناسب در این زمینه دارید. منبعی که در ادامه برای شما معرفی کرده ایم همان راهنمایی است که می تواند شما را برای یادگیری مفهوم بیزینس مدل یاری کند. تنها چیزی که بعد از این منبع به آن نیاز دارید، توجه به این تفکر، داشتن انگیزه و پیاده سازی آموزش های کتاب در کسب و کارتان است.

کتاب مدل کسب و کار شما راهنمای پیشنهادی ما برای شروغ تفکر بیزینس مدل است. این کتاب یک منبع جهانی از این مفهوم است که در آن تمام اطلاعات مورد نیاز برای داشتن تفکر مدل کسب و کار ارائه شده اند. کتاب فوق توسط انتشارات نشر نوین به زبان فارسی ترجمه شده و به صورت رایگان در اختیار مخاطبان  قرار گرفته است.

در نخستین فصل کتاب مدل کسب و کار شما چنین نوشته شده: “حدس میزنم شما این کتاب را به این دلیل می خوانید که افکاری پیرامون تغییر شغل در ذهن تان ایجاد شده است.” پس بدون شک اولین قدم برای اینکه به دنبال Business Model خود باشید این است که باید کاری که برای بقیه انجام می دهید را رها کنید و از این به بعد برای خودتان کار کنید. آن وقت این کتاب به شما کمک خواهد کرد که چگونه از کاری که برای خودتان انجام می دهید درآمد کسب کنید.

مطلب مرتبط: کتاب چگونه یک فروشگاه اینترنتی موفق راه اندازی کنیم؟

کتاب مورد نظر تمام مفاهیم موجود در تفکر بیزینس مدل را برای مخاطبانش تشریح کرده است. از مفاهیم پایه ای که ما در پاراگراف های پیشین صحبت کردیم تا مفاهیم پیشرفته تر نظیر چگونگی شناخت فعالیت های درآمدزای سازمان، ساخت بوم مدل کسب و کار برای یک سازمان، تعیین توانایی ها و امکانات موجود در سازمان، معرفی انواع مدل های کسب و کاری موجود در دنیا و ده ها اطلاعات مفید دیگر که بدون شک تمام این اطلاعات برای شما و هر کسی که به دنبال راه اندازی کسب و کار شخصی خود است می توانند مفید باشند. این کتاب به ۵ بخش زیر تقسیم بندی شده است:

 1. تابلوی طراحی
 2. بازنگری
 3. تجدید نظر
 4. عمل
 5. ضمائم

اگر همچنان تفکر داشتن یک بیزینس موفق را در ذهنتان دارید و فکر می کنید ایده های استارتاپی خوبی برای شروع این کار دارید، این کتاب را همین الان به رایگان دانلود و مطالعه کنید. این کتاب بدون شک تمام مسیر ها را برای شما خواهد ساخت و راهنمایی خواهد کرد تا بتوانید مناسب ترین مسیر را برای کسب و کار خود و درآمدزایی از آن انتخاب کنید.

کتاب بیزینس مدل را برای دوستانتان و هر کسی که فکر می کنید می تواند به او در موفقیت کسب و کارش کمک کند، ارسال کنید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

 • دانلود با لینک مستقیم
 • من از این کتاب حمایت می کنم
 • حجم فایل : ۱۱ مگابایت
 • رمز فایل : www.it-research.ir
 • منبع : وبسایت مقاله آی تی
 • دریافت مستقیم کتاب از کانال تلگرام مقاله آی تی
 • راهنما

  جهت دانلود سریع تر، لینک دانلود را در آدرس بار نرم افزار اینترنت دانلود منیجر کپی کنید.

  اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
  [کل: میانگین: ]

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. Avatar of مسعود واعظ saeid گفت:

   بسیار مفید جامع تشکر