0

کتاب CCNA Data Center Fast Track به زبان فارسی

کتاب CCNA Data Center Fast Track به زبان فارسی
کتاب CCNA Data Center Fast Track به زبان فارسی

کتاب CCNA Data Center Fast Track به زبان فارسی

واژه CCNA مخفف عبارت انگلیسی Cisco Certified Network Associate است که یکی از مدارک شبکه کمپانی سیسکو محسوب می شود. یکی از دوره های این مدرک، دوره CCNA Data Center می باشد که در این دوره کاربر شرکت کننده به دنبال کسب اطلاعات و دانش پایه ای در خصوص دیتاسنتر ها یا همان مراکز داده است. در این مطلب قصد داریم به صورت اجمالی تر به این دوره بپردازیم و کتابی را مخصوص دانشجویان این دوره معرفی کنیم. اگر به مباحث شبکه های کامپیوتری علاقه دارید این مطلب را از دست ندهید.

پیش از آنکه به سراغ دوره CCNA Data Center برویم بهتر از ابتدا با مفهوم شبکه های کامپیوتری، دیتاسنتر و کمپانی سیسکو آشنا شویم. ابتدا به سراغ شبکه های کامپیوتری می رویم. این مفهوم همان طور که از نامش پیداست به دانش مربوط به شبکه کردن یا اتصال چندین کامپیوتر به یک دیگر می پردازد. اما چرا باید کامپیوتر ها را به یکدیگر متصل کرد؟ خب جواب بسیار ساده است. برای تبادل اطلاعات و داده های موجود درون کامپیوتر ها. به کمک شبکه کردن کامپیوتر ها می توانیم به راحتی و از هر نقطه ای بدون جا به جایی فیزیکی، اطلاعات درون کامپیوتر خود را با سایر کامپیوتر ها و افراد درون آن شبکه به اشتراک بگذاریم.

مطلب مرتبط: کتاب آموزش شبکه های کامپیوتری سطح متوسط

شبکه های کامپیوتری

تصور کنید اگر دانش شبکه کردن کامپیوتر ها وجود نداشت آن وقت شما برای اینکه یک فایل از یک کشور به کشور دیگری منتقل می کردید چه دردسری باید می کشیدید! ابتدا باید فایل را داخل یک سخت افزار نظیر فلش مموری کپی می کردید، سپس فایل را در اختیار یک سرویس پست قرار می دادید، هزینه گزافی بابت آن پرداخت می کردید و آنگاه بعد از چند روز یا حتی چند هفته آن فایل به دست دوستتان می رسید! شبکه های کامپیوتری این کار را برای شما در کمتر از یک دقیقه و با کمترین هزینه و بدون دردسر انجام می دهد. البته انتقال فایل تنها یکی از کاربردهای شبکه کردن پی سی ها محسوب می شود. ده ها کاربرد دیگر توسط این تکنولوژی در اختیار کاربران مختلف قرار دارد. در حال حاضر هم بزرگترین شبکه کامپیوتری دنیا اینترنت است که روزانه میلیارد ها کاربر مختلف از سرتاسر دنیا از این شبکه استفاده می کنند. اینترنت تقریبا تمام امکانات شبکه های کامپیوتری را به کاربران ارائه می دهد.

مفهوم بعدی که باید به آن بپردازیم، واژه دیتاسنتر است. عبارت مرکز داده (به انگلیسی: Data Center) یه همان دیتاسنتر خود تا حد زیادی مفهوم را می رساند. این واژه با محلی برای ذخیره سازی داده ها گفته می شود که در اینجا از عنوان مرکز برای این محل یاد می شود. البته فراموش نکنید که این مرکز در ادامه واژه شبکه های کامپیوتری به کار می رود و در واقع به مراکزی در بستر این شبکه گفته می شود که به کمک آن داده های تولید شده در کامپیوتر های مختلف را برای دسترسی سایر کاربران در یک محل ذخیره سازی می کنند. امروزه کمپانی های بزرگی نظیر گوگل و فیسبوک از دیتاسنتر ها برای ذخیره سازی حجم عظیمی از داده های کاربران استفاده می کنند.

سیسکو، غول آمریکایی تجهیزات شبکه

آشنایی با کمپانی سیسکو

 با تکنولوژی شبکه های کامپیوتری و دیتاسنتر ها آشنا شدید حال نوبت آشنایی با کمپانی سیسکو است. کمپانی سیسکو شرکتی آمریکایی است که در سال ۱۹۸۴ توسط زوجی که در بخش کامپیوتر دانشگاه استنفورد تاسیس شد. این کمپانی در ابتدا با هدف ساخت و تولید تجهیزات مربوط به شبکه های کامپیوتری و مخابراطی فعالیت خود را آغاز کرد. بعد ها با گسترش میزان استفاده از تجهیزات این شرکت در عرصه شبکه، سیسکو برای اینکه کاربران تجهیزاتش بتوانند بدون مشکل با آن ها کار کنند، به بخش آموزش نیز وارد شد و تصمیم گرفت متخصصانی در زمینه کار با این تجهیزات آموزش دهد. در حال حاضر این کمپانی یکی از معتبر ترین مدارک حوزه شبکه های کامپیوتری را برای متخصصینی که در دوره های شبکه سیسکو شرکت می کنند، صادر می کند. این مدارک در اکثر کشور ها معتبر هستند و افرادی که این مدارک را دارند از موقعیت شغلیه بسیار خوبی برخوردار خواهند بود.

مدارکی که توسط سیسکو صادر می شوند در ادامه ذکر شده اند:

 • CCIE (متخصص شبکه بندی سیسکو)
 • CCNP (حرفه‌ای شبکه سیسکو)
 • CCDP (حرفه‌ای طراحی سیسکو)
 • CCIP (حرفه‌ای شبکه بندی سیسکو)
 • CCSP (حرفه‌ای امنیت سیسکو)
 • CCVP (حرفه‌ای تلفن اینترنتی سیسکو)
 • CCDA (همکار طراحی سیسکو)
 • CCNA (همکار شبکه سیسکو)
 • CCSI (آموزش دهنده سیستم‌های سیسکو)
 • CCA (معمار سیسکو)

این مدارک هر کدام به یکی از دوره های آموزشی سیسکو مربوط می شود. هر مدرک یک دوره تخصصی است و مدارک به صورت پیش نیازی باید گذرانده شوند. به این صورت که برای ورود به دوره های آموزشی شبکه سیسکو ابتدا باید مدرک CCNA را کسب کرد. سپس دوره CCDP و در ادامه دوره های CCNP و CCIP را باید پشت سر گذاشت. در نهایت با ادامه دوره ها و گذارندن دوره CCIE کاربر به یک متخصص حرفه ای در حوزه تجهیزات شبکه سیسکو تبدیل می شود. اخیرا این کمپانی مدرک جدیدی را با عنوان CCA معرفی کرده که به عنوان بالاترین درجه مدارک سیسکو است و معادل دکترای تخصصی شبکه می باشد. [ویکیپدیا]

همه این توضیحات ارائه شد تا به اصل مطلب یعنی دوره CCNA Data Center برسیم. این دوره یکی از دوره های زیر مجموعه مدرک CCNA سیسکو است. از آنجایی که مدرک CCNA هیچ پیش نیازی ندارد و خود پیش نیاز سایر مدارک محسوب می شود، دوره CCNA Data Center هم بدون پیش نیاز است. در این دوره کاربر با مفاهیم اولیه شبکه نظیر مدل ارتباطی Host-to-Host، استانداردهای ارتباطی و اتصالات Ethernet، مفاهیم لایه انتقال TCP/IP و… آشنا می شود، همچنین در ادامه این دوره تجهیزات دیتاسنتر ها و نحوه عملکرد آن ها نیز معرفی می شوند و کاربر شرکت کننده می تواند با دانش سخت افزاری و نرم افزاری مراکز داده آشنا شود و کار کند.

مطلب مرتبط: کتاب آموزش ++ CCNA

دوره CCNA Data Center شما را برای ورود به دوره های پیشرفته تر تجهیزات حوزه مرکز داده سیسکو آماده می کند. پس اگر به دنبال ورود به شبکه های سیسکو هستید، گذراندن این دوره جزء پیش نیازها محسوب می شود. ما برای اینکه شما راحت تر بتوانید به یادگیری دوره مرکز داده Cisco بپردازید، کتابی تهیه کرده ایم تا راهنمای شما برای گذراندن این دوره باشد.
کتاب CCNA Data Center Fast Track منبع مورد نظر ما برای کمک به شرکت کنندگان این دوره است. این کتاب به زبان فارسی و توسط آقای مهندس ابوالفضل هاشمی تهیه و ترجمه شده است. در این کتاب شما با همه سرفصل های این دوره آشنا می شوید و از آنجایی که به زبان فارسی نیز می باشد، بدون هیچ مشکلی می توانید آن را مطالعه کنید.

فهرست مطالب کتاب CCNA Data Center Fast Track

 1. مقدمه اولیه
 2. مقدمات شبکه
 3. مقدمات سوییچینگ
 4. مقدمات روترینگ و مسیریابی
 5. لیستک کنترل دسترسی (ACL)
 6. لایه های مرکز داده
 7. سوییچ های Nexus
 8. سوییچ های MDS SAN
 9. کانال ورودی مجازی (vPC)
 10. FabricPath
 11. vPC and FabricPath Commands
 12. Monitoring Nexus Switches
 13. Overlay Transport Virtualization
 14. Virtual Device Context (VDC)
 15. Fabric Extender (FEX)
 16. Virtualization
 17. Fiber Channel Storage
 18. Fiber Channel Over Ethernet (FCoE)
 19. Unified Computing System (UCS)

کتاب CCNA Data Center Fast Track به تمام مباحثی که در دوره CCNA DC مطرح می شود پرداخته است. این کتاب از هر نظر کامل بوده و می تواند بهترین منبع شما برای یادگیری و گذراندن دوره فوق باشد. از همه مهم تر این کتاب کاملا رایگان بوده و نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای برای تهیه این کتاب ندارید. پس اگر به دنبال یادگیری تجهیزات شبکه هستید و یا در حال حاضر در حال یادگیری می باشید و به منبعی مناسب برای این کار نیاز دارید، کتاب CCNA Data Center Fast Track می تواند بهترین انتخاب شما برای یادگیری باشد. همین الان این کتاب را دانلود کنید و آن را مطالعه نمایید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما در مورد کتاب فوق هستیم. شما چه منابع رایگان دیگری را برای یادگیری دوره های سیسکو پیشنهاد می کنید. این منابع را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

 • دانلود با لینک مستقیم
 • من از این کتاب حمایت می کنم
 • حجم فایل : ۴٫۶ مگابایت
 • رمز فایل : www.it-research.ir
 • منبع : وبسایت مقاله آی تی
 • دریافت مستقیم کتاب از کانال تلگرام مقاله آی تی
 • راهنما

  جهت دانلود سریع تر، لینک دانلود را در آدرس بار نرم افزار اینترنت دانلود منیجر کپی کنید.

  اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
  [کل: میانگین: ]

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *