0

چگونه با ثبت اختراع به درآمدی مادام العمر برسیم؟

چگونه با ثبت اختراع به درآمدی مادام العمر برسیم؟

واژه اختراع بسیار هیجان انگیز است و وقتی نام آن را می شنویم قطعا به وجد می آییم. اینکه چیزی خلق کنیم و به وجود بیاوریم که قبلاً وجود نداشته باشد بسیار جذاب و هیجان انگیز است اختراع در واقع حاصل یک تلاش فکری و ایده انسان یا گروهی از انسان‌هاست و زمانی که به شکل یک محصول صنعتی در بیاید به آن اختراع می گویند.

هدف مخترع این است که برای رفع نیازهای مختلف انسان راهکارهای جدید ارائه کند و اثر و طرحی جدید به وجود بیاورد.اما از اختراع زمانی حمایت می‌شود که این اختراع طبق مقررات و تشریفات آن کشور در زمان و موعد مقرر به ثبت برسد زمانی شخص می‌تواند از حق اختراع استفاده کند که نزد مرجع صالح یعنی اداره ثبت اختراعات به ثبت برسد، در آن صورت میتواند پس از ثبت به تجاری سازی آن از طریق اسپانسرهای مربوطه بپردازد و مادام العمر از قدرالسهم خود کسب درآمد کند.

در واقع اختراع نتیجه فکر فرد یا افرادی است که برای اولین بار یک محصول جدید و خاص ارائه می‌دهند و مشکلی را در یک صنف ،حرفه و فن خاص حل می کنند اگرچه اختراع به معنای خلق چیز جدید و تازه است ولی قانون گذار برای مخترعین محدودیتی ایجاد نکرده است بلکه اگر کسی با استفاده از لوازم و امکانات موجود برای رسیدن به اهداف جدید یک طرح یا صنعت جدید به وجود بیاورد بازهم اختراع محسوب می‌شود و می‌تواند برای ثبت آن اقدام کند. ما در مجموعه ی تزایران این دوره ها را برای علاقه مندان به حوزه ی اختراعات توسط اساتید و مخترعین بزرگ کشورمان تدارک دیده ایم.

به همین جهت به تهیه ی گزارشی از مخترع و کارآفرین کشورمان پرداختیم که سوالات شما عزیزان را از ایشان جویا شویم :

1- خودتون را برای مخاطبین ما معرفی میفرمایید؟

سلام و عرض ادب آرزو آشوری هستم مهندس عمران و دانش آموخته مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت ایران ، مخترع و پژوهشگر و مدیرعامل و موسس مجموعه علمی تحقیقاتی تزایران .

2- از کودکی برای امروز برنامه ای داشتید؟ امروز در جایگاه ابر قهرمان کودکی تون ایستادید یا هنوز فاصله زیادی هست؟

قطعا که فاصله ی زیادی تا صد خودم دارم ولی از بچگی آرزو داشتم وقتی بزرگ شدم بتونم هم یک کار بزرگی انجام بدم و هم همیشه دوست داشتم یک چیز جدید رو بسازم با این وجود حس میکنم به صد خودم نرسیدم و فکر می کنم هر آدمی تو این دنیا رسالتی داره و من تنها بخشی از اون رو به سرانجام رسوندم.

3- هدف شما از تاسیس و پایه گذاری موسسه در این سطح صرفاً مادی است؟

قطعاً خیر هدف اول من اشتغال زایی برای جوانانی مثل خودم که مستعد و توانمند هستند و باید زمینه پیشرفت براشون فراهم بشه و در راستای علم و دانش و مهارتی که دارند زمینه های پیشبرد اهداف و انتقال علم و تکنولوژی به نسل های بعد از اون ها انجام بشه که قطعاً دستاورد این زحمات برای عزیزان علاوه بر پیشرفت فردی، پیشرفت مالی و مادی هم خواهد بود.

4- اهل شراکت هستید؟بدون اسپانسر رسیدن به این اهداف میسر بوده؟

قطعاً در هر کار و فعالیت گسترده ای نیاز به همراه و افکار مختلف وجود داره که دقیقا یکی از اهداف کاری من راه اندازی مجموعه ای بود که بتونه هدفمند کار تیمی رو انجام بده و همه اعضا در پیشبرد اهداف مداخله داشته باشند و علاوه بر تقویت روحیه کار تیمی، در طی مسیر موارد جدیدی رو از هم یاد بگیریم. اگر در طی کار صرفا پول رو مدنظر قرار بدیم و به جای اسپانسر مالی به توانمندی اعضا تکیه کنیم قطعاً موفق تر خواهیم بود.

5- خط قرمز کاری شما چیست؟

رعایت نظم و حقوق احترام متقابل و مسئولیت پذیر بودن

6- در صورت عدم موفقیت واکنش و برنامه شما چیست؟

یکی از ویژگی هایی که یک مدیر و رهبر باید داشته باشد اینه  که در زمان بروز مشکل به جای قرار دادن انگشت اتهام به سمت فرد خاطی در پی حل مسئله و راه حل زیرکانه و آموزش صحیح مسائل به اعضای تیم باشد که این به بقای سازمان و مجموعه تا حد زیادی کمک می کند.

7- دیدگاه شما در رابطه با خدا چگونه است؟ حضور خدا را در شرایط فعلی تان تاثیرگذار می دانید؟

شاید باورتان نشود اما من از روز اول با جمله «قدرت زندگی در دستان خداست» شروع به کار کردم و در هر حال با تکیه بر خداوند و ارتباط قوی و دل بستن به توجه و الطاف خدا در هر مسیری گام برداشتم.

8- آیا شما با سرمایه خاصی شروع به کار کردید؟ یا صرفاً تخصص و مهارت را عامل استارت کاریتون قرار دادید؟

عامل موثر در شروع کار مجموعه ؛ تخصص و مهارت اعضای تیم بود اما ما برای تشکیل مجموعه نیاز به فضا و سیستم های کاری داشتیم و خب قطعاً نیروهایی رو باید اضافه می‌کردیم و آموزش می دادیم که مستلزم سرمایه اولیه اما محدود بود که به لطف خدا شرایط مهیا شد.

9- یک سوال شخصی: مهم ترین و جذاب ترین تفریح شما چیست؟ روابط اجتماعی و شخصی تون رو چطور ارزیابی می کنید؟

بدون اغراق مهمترین تفریح من کار کردن است من حدودا روزی ۱۷ ساعت کار می کنم و زمانی که مشغول به فعالیت هستم ذهنم از مسائل غیره و حاشیه به دور است اما تفریحاتی مثل اسکی و شنا و اسب سواری برای من کاملاً جذابیت داره

با توجه به جایگاه علمی و شغلی ام روابط اجتماعی و کاری زیادی رو با افراد در سطوح مختلف دارم و این به رشد فردی من در طی سالیان کمک زیادی کرده است.

10- و اما جذاب ترین بخش مصاحبه: در رابطه با اختراع تون یک سرنخ بدید! در واقع طرح شما چیست؟

گواهی ثبت اختراع من در تاریخ 01/03/1401 از طرف سامانه ثبت اسناد و املاک (اداره ثبت اختراع) به من اهدا شد و حدوداً ۱ الی ۲ هفته بعد در روزنامه رسمی کشور به چاپ رسید اما اگر بخواهم به صورت کلی خدمتتون اعلام کنم حدود 6 ماه روی این پروژه کار شد ؛ این اختراع با عنوان عینک سه بعدی رتینیت برای افراد دارای عارضه شب کوری است که با توجه به عدم درمان بیماری شب کوری در افراد دارای عارضه و مطالعات بسیار زیاد و کمک اساتید بزرگوارم و مشورت با پزشکان حاذق، اختراع این عینک در کشور ایران به ثبت رسید.

گواهی ثبت اختراع

11- در رابطه با نحوه عملکرد طرح میتونید بهمون توضیحی بدید؟

بيماري RP يا شب كوري باعث ايجاد اختلال در رنگدانه هاي نوري چشم شده و فرد آسيب ديده بر اثر عدم تشخيص اجسام در وجود نور زياد و يا نور كم قادر به فعاليت هايي مانند رانندگي هنگام شب يا تردد در مكان هاي پرنور مخصوصا اشعه ي فرابنفش نيست.

اين عينك با استفاده از شبكيه ي مجازي كه در قالب لنز ساخته ميشود پيگمنتورهاي نوري را تنظيم و به كمك چيپست هاي تعبيه شده در دسته هاي عينك ديد سه بعدي به فرد ميدهد فرآيند پردازش و نمايش تصاوير بدين صورت است كه ابتدا لنز تعبيه شده در دماغي عينك تصوير را دريافت و به كمك پردازشگر تصوير را براي نمايشگر تعبيه شده در طرفين ارسال كرده و تصوير روي شيشه ي عينك به نمايش درمي آيد در اين حين براي گسترش ديد فرد تصاوير از طرفين توسط چيپست ها دريافت و از طريق برد به نمايشگر انتقال داده ميشود عدسي استفاده شده در عينك هم پلاريزه شده ميباشد و در برابر اشعه ي ماوراء بنفش از چشم بيمار محافظت ميكند، بدين ترتيب فرد داراي عارضه علاوه بر كنترل نور تصاوير را از طرفين و روبرو به راحتي دريافت ميكند و اين امر باعث كنترل بيماري و تاحدي جلوگيري از پيشرفت بيماري ميگردد.

مزيت هاي قابل ذكر در اين طرح

  • قابل استفاده براي كاربر در طول روز ميباشد.
  • باتوجه به نوع بيماري هرفرد و ميزان آسيب ديدگي، رنگدانه هاي لنز ساخته و تنظيم نوري انجام ميگردد.
  • در اين عينك هيچ تصويري حذف نشده و ديد سه بعدي خواهد بود.

12- جرقه این ایده (اختراع) چطور زده شد؟

زمانی که در مقطع ارشد تحصیل می‌کردم با تیمی آشنا شدم که در زمینه اختراعات فعالیت داشتند که در راس این تیم استاد گرانقدرم آقای مسعود شفقی که از مخترعین برجسته و بنام کشورمون هستند حضور داشتند و چون پدر خودم دارای این عارضه بودند همیشه دوست داشتم راهی برای درمان بیماری پدرم پیدا کنم که به لطف خدا و همراهی اساتید و مخترعین گرامی تونستم این ایده رو به ثبت برسونم.

13- آیا این طرح صنعتی شده؟ نمونه یا مشابه آن وجود دارد یا ساخته اید؟

خیر هنوز نمونه اولیه ی این ایده ساخته نشده ولی برای مسابقات ۲۰۲۲ سوئیس ارسال شده و انشاالله در آینده نزدیک اقدام به ساخت و صنعتی شدن این طرح خواهم کرد.

14- آینده موسسه تزایران رو چطور تصور می کنید؟

با توجه به گذشت چندین سال از تاسیس مجموعه تزایران بنظرم درمراحل خوبی از پیشرفت قرار داریم و برنامه های بسیار زیاد و گسترده ای داریم که قطعا با لطف خدا میسر خواهد شد.

هدف اصلی ما در این مجموعه ارتقا دانش و علم در سطح کشور برای تمامی پژوهشگران این سرزمین می باشد.

15- در رابطه با فعالیت مجموعه تزایران هم توضیحاتی رو می فرمایید؟

تزایران: خدمات و فعالیت این مجموعه در ۳ دپارتمان علمی، پژوهشی و اپلای خلاصه می گردد؛

که بخش علمی شامل:

  • مشاوره و راهنمایی پروژه های علمی دانشگاهی.

بخش پژوهشی شامل:

  • مشاوره و آموزش مقالات داخلی و خارجی و
  • مشاوره انواع پورتفولیو و تقویت رزومه ی تحصیلی و کاری

بخش اپلای شامل:

  • مشاوره مهاجرت تحصیلی می باشد.

این مجموعه با امکان عقد قرارداد به صورت حضوری و پرداخت اقساط و همچنین ارائه خدماتی مانند مشاوره ی انواع پروژه با اساتید و داوری تخصصی دستاوردهای علمی به صورت رایگان آماده ی خدمت رسانی به پژوهشگران و دانشجویان محترم می باشد.

البته به تازگی مرکزی برای اجتماع و برگزاری دوره‌ ها ویژه علاقمندان به نوآوری، ایده پردازی و ثبت اختراع و آموزش کارگاهی و ورکشاپی در زمینه های مختلف به مجموعه اضافه شده که با بهره مندی از مخترعین و نخبگان و اساتید مجرب برپایه فضای صمیمانه ایجاد شده است که به زودی اطلاعات دوره ها و کارگاه ها روی سایت موسسه تزایران قرار میگیره.

16- کلام آخر:

برای تمام جوانان سرزمینم که کشورشون رو دوست دارند و می‌خواهند که به هم سن و سال های خودشون کمک کنند تا دست به دست هم پیشرفت و آبادانی کشور رو رقم بزنند؛ آرزوی صحت و سلامتی و توانمندی و نگاه خدا بر دستان پر مهرشون دارم.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: میانگین: ]

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *