دلیل اختلالات تلگرام مشخص شد. | مقاله آی تی

دلیل اختلالات تلگرام مشخص شد.

- تیر ۱۵, ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۰ بدون دیدگاه - https://it-research.ir/?p=4841

دریافت مستقیم و بدون مراجعه به وبسایت کتاب های آموزشی از کانال تلگرام مقاله آی تی

عضویت در کانال تلگرام

اختلالات تلگرام

اختلالات تلگرام

از اواخر سال گذشته و به‌خصوص اوایل امسال به‌ناگهان استقبال بسیار زیادی از برنامه‌ی پیام رسان تلگرام در ایران بوجود آمد و حتی هنوز هم ادامه دارد تا جایی‌که طبق اعلام تلگرام کاربران ایرانی از نظر تعداد دومین کشور استفاده کننده از تلگرام بعد از چین هستند و به‌تنهایی 20 درصد ترافیک تلگرام را از آن خود کرده‌اند!آماری بسیار جالب و قابل تامل.

به‌همین علت تلگرام افت سرعت بسیار شدیدی را داشت و حتی در برخی مناطق این سرویس قطع‌شد.در همین حال کاربران اکثرا تصور می‌کردند که اختلالات تلگرام مربوط به دولت است و آنها دوباره قصد دارند تا ترافیک این شبکه را نیز همانند وایبر محدود کرده و پس از مدتی نیز آن را فیلتر کنند.اما سخنگوی وزارت ارتباطات صراحتا اعلام کرد که هیچ برنامه برای فیلتر کردن این برنامه‌ی پیام رسان ندارند و اختلالات تلگرام برعهده‌ی آن‌ها نیست.

اما همزمان با این صحبت و در هفته‌ی قبل تلگرام در توئیتی اعلام کرد که مشکلات از طرف سرورهای این برنامه حل شده و دیگر مشکل از طرف آنها نیست و اختلالات باقی‌مانده مربوط به محدودیت هایی است که از طرف ارائه دهندگان اینترنت در ایران بوجود آمده است و تلگرام دیگر مسئول آن نیست.

اما وزارت ارتباطات بازهم دوباره اعلام کرد که هیچ محدودیتی از طرف آن‌ها صورت نگرفته و مسئولیت اختلالات به‌عهده خود تلگرام است و به‌همین منظور و در ادامه وزارت ارتباطات از نامه‌نگاری رسمی با تلگرام برای دعوت از آنها جهت رفع مشکلات این برنامه در ایران خبر داد تا بالاخره مشکل افت سرعت این برنامه حل گردد.مسئولان شرکت‌های اینترنتی و حتی مدیر مخابرات تهران نیز با فراگیر شدن دامنه اختلالات تلگرام اعلام کردند که هیچ نقشی در کندسازی تلگرام ندارند و عملا این کار سودی برای آنها ندارد؛ آنها معتقدند برخلاف اینکه عده‌ای گمان می‌کنند تلگرام مانع کسب ما شده اما بالعکس هر چقدر مردم از تلگرام استفاده کنند ما حجم بیشتری اینترنت می‌فروشیم و به سود ماست.

بالاخره اختلالات تلگرام از کدام سمت بوده است؟

اما امروز بالاخره پس ازگذشت چندماه از این اتفاقات و افت سرعت و قطعی تلگرام،این شبکه پیام‌رسان و البته برخلاف اظهارات پیشین خود که می‌گفت اختلالات تلگرام در ایران مربوط به شرکت‌های اینترنتی است، این بار اختلالات را گردن گرفت.

این‌بار تلگرام رسما در حساب توئیتر خود اعلام کرد:

ما اشکالات فنی مسیردهی ترافیک در ایران را طی روزهای گذشته برطرف کرده‌ایم؛ بنابراین سرعت تلگرام در این کشور به حالت اولیه بازگشت و اجرای آن سریع شد.

بنابراین می‌توان دریافت که شرکت های ارائه دهنده اینترنت و وزارت ارتباطات هیچ نقشی در این موضوع نداشته و دلیل اختلالات تلگرام نیز به خاطر ضعف سرورهای خود این شبکه و البته استقبال زیاد و ناگهانی کاربران بوده است.

  • اشتراک گذاری
  • Telegram Pinterest Linkedin Twitter Facebook Share

دیدگاه ها

نکته مهم: حتما بعد از نوشتن دیدگاه خود تیک گزینه "I'm not a robot" یا "من ربات نیستم" را فعال کنید، در غیر این صورت دیدگاه شما ثبت نخواهد شد. این تیک کمی پایین تر از دکمه ثبت دیدگاه قرار دارد.


بدون دیدگاه