دانشمندان به طور تصادفی یک نوع کاملا جدید از شیشه تولید کردند. | مقاله آی تی

دانشمندان به طور تصادفی یک نوع کاملا جدید از شیشه تولید کردند.

- شهریور ۱, ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۱ بدون دیدگاه - https://it-research.ir/?p=6352

دریافت مستقیم و بدون مراجعه به وبسایت کتاب های آموزشی از کانال تلگرام مقاله آی تی

عضویت در کانال تلگرام

Periodic Glass

شیشه به صورت طبیعی دارای یک ساختار تصادفی است.این جسم به وسیله ی ذوب چندین مواد معدنی در دماهای بالا به دست می آید.شیشه دارای یک ساختار مانند یک مایع منجمد شده در طول زمان است.با این حال،به وسیله یک اتفاق کاملا تصادفی،دانشمندان به یک نوع جدیدی از شیشه دست یافته اند که دارای یک الگوی مولکولی کاملا منظم است.

اولین آگاهی که سبب شد دانشمندان پی ببرند شیشه ساخته شده متفاوت از سایر شیشه ها است،وجود نقطه اوج سازگار در داده های طیفی آن ها بود.در همین راستا محققان میزان تغییر جهت باریکه ای از نور لیزر را در شیشه پلاریزه شده اندازه گیری کردند.در این اندازه گیری باید تعامل پرتو با شیشه یک گراف با جنبه های تصادفی تولید کند.اما نقاط قله این گراف کاملا منظم است که این مورد شاید عادی و ساده به نظر برسد اما یک شاخص قابل اعتماد از آرایش دوره ای مولکول ها است.

در خصوص این کشف آقای دِ پابلو از داشنگاه شیکاگو اعلام کرد:این یک شگفتی بزرگ است.

اتفاقی کاملا تصافی که البته از ویژگی های بارز شیشه ها می باشد.آنچه که ما انجام داده ایم نشان می دهد که می توانیم شیشه هایی را تولید کنیم که متشکل از ساختمان مولکولی تعریف شده خوبی هستند.حال اکنون که ما منشأ چنین تأثیراتی را درک می کنیم.ما می توانیم ساختمان های مولکولی این شیشه ها را به وسیله دستکاری در ساختار آن ها کنترل کنیم.

راز این نظم ملکولی در نوع خاص شیشه ای که ساخته می شود پنهان است.در ساخت این شیشه به جای خنک کردن شیشه مایع روان و جامد کردن آن،از بخار شیشه ای برای تولید آن استفاده شده است.روش ساخت آن به این صورت است که به آرامی لایه های بخار شیشه بر هم می نشینند تا یه لایه ی کاملا جامد تشکیل دهند که این امر موجب می شود مولکول های الی در یک سطح کاملا منظم قرار بگیرند.

حتی اگر تعداد مولکول هایی که در این شیشه دارای نقطه اوج منظم می باشند بسیار کم است،با هم اثرات قابل توجهی دارد که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد.گام بعدی برای دِ پابلو و تیمش تست مواد این شیشه و تلاش برای افزایش نظم های مولکولی در شیشه های بعدی است.

  • اشتراک گذاری
  • Telegram Pinterest Linkedin Twitter Facebook Share

دیدگاه ها

نکته مهم: حتما بعد از نوشتن دیدگاه خود تیک گزینه "I'm not a robot" یا "من ربات نیستم" را فعال کنید، در غیر این صورت دیدگاه شما ثبت نخواهد شد. این تیک کمی پایین تر از دکمه ثبت دیدگاه قرار دارد.


بدون دیدگاه