معرفی ابر کامپیوتر DGX-1 انویدیا در کنفرانس GTC 2016 | مقاله آی تی

معرفی ابر کامپیوتر DGX-1 انویدیا در کنفرانس GTC 2016

- فروردین ۲۰, ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۷ بدون دیدگاه - https://it-research.ir/?p=7760

دریافت مستقیم و بدون مراجعه به وبسایت کتاب های آموزشی از کانال تلگرام مقاله آی تی

عضویت در کانال تلگرام

Nvidia DGX-1

Nvidia DGX-1

هرساله در ماه آوریل کنفرانسی در زمینه پردازنده های گرافیکی برگزار میشود که به اختصار GTC نام دارد.کمپانی انویدیا که یکی از غول های فناوری پردازنده های گرافیکی محسوب می شود، در کنفرانس GTC 2016 از یک ابر کامپیوتر با نام DGX-1 رونمایی کرده است.این ابر کامپیوتری به اندازه ای قدرتمند است که برابر با 250 کامپیوتر سرور قدرت دارد.جهت آشنایی بیشتر با سوپر کامپیوتر انویدیا در ادامه با ما همراه باشید.

کنفرانس پردازنده های گرافیکی که در ساله در شهر سن خوزه ایالت کالیفرنیا برگزار می شود،امسال شاهد معرفی یک ابر کامپیوتر از طرف کمپانی انویدیا بوده است.این ابر کامپیوتر از نظر قدرت پردازشی با 250 رایانه سرور برابری می کند و نامش DGX-1 است.البته این ادعا از سوی انویدیا مطرح شده و هنوز صحت آن به طور کامل تأیید نشده است.در ابتدا به مشخصات سخت افزاری این سوپر کامپیوتر اشاره می کنیم:

  • مجهز به 8 پردازنده گرافیکی Tesla P100
  • برخورداری از حافظه ی رم HBM2 با 16 گیگابایت حافظه به ازای هر پردازنده گرافیکی
  • مجهز به 7 ترابایت حافظه ی داخلی از نوع SSD
  • مجهز به دو پردازنده زئون اینتل
  • مجهز به دو اسلات شبکه با قدرت 10 گیگابیت

پردازنده گرافیکی Tesla P100 خود از چند تکنولوژی مختلف تشکیل شده که از جمله می توان به رابط کاربری NVLink در آن اشاره کرد.این رابط کاربری می تواند تبادل اطلاعات را با سرعت 160 گیگابیت در ثانیه انجام دهد.حال آنکه ابر کامپیوتر DGX-1 از 8 پردازنده گرافیکی Tesla P100 برخوردار است.پس نرخ تبادل داده در آن بسیار سریع می باشد.حافظه های رم HBM2 موجود در این سیستم توسز کمپانی سامسونگ توسعه داده شده اند و این کمپانی مدعی است که این حافظه های رم می توانند 256 گیگابایت پهنای باند را در هر ثانیه ثبت کنند.سوپر کامپیوتر انودیا از 8 حافظه ی رم HBM2 تشکیل شده که در مجموع 128 گیگابایت حافظه ی رم را تشکیل می دهند.

با توجه به تکنولوژی های تعبیه شده در DGX-1 ،کمپانی انویدیا اعلام کرده که این ابر کامپیوتر می تواند قدرت پردازشی معادل 170 ترافلاپس را در اختیار کارب قرار دهد.همچنین مدعی شده که با ترکیب چند دستگاه DGX-1 می توان به قدرت 2 پتافلاپس هم رسید.نا گفته نماند که قوی ترین ابر کامپیوتر دنیا قدرت پردازشی 10 پتافلاپس را تولید می کند.

از آنجایی که این سوپر کامپیوتر می تواند قدرت پردازشی بسیار بالایی را تولید کند،پس باید انتظاز مصرف انرژی زیادی را از این دستگاه داشته باشیم.به گفته انویدیا ابر کامپیوتر DGX-1 مصرفی انرژی در حدود 800 تا 3200 وات را در بر می گیرد.

کمپانی انویدیا در خصوص قیمت این محصول اظهار نظری نکرده است اما با توجه به تکنولوژی های به کار رفته در آن،باید شاهد قیمت نجومی از سوی این کمپانی باشیم.

  • اشتراک گذاری
  • Telegram Pinterest Linkedin Twitter Facebook Share

دیدگاه ها

نکته مهم: حتما بعد از نوشتن دیدگاه خود تیک گزینه "I'm not a robot" یا "من ربات نیستم" را فعال کنید، در غیر این صورت دیدگاه شما ثبت نخواهد شد. این تیک کمی پایین تر از دکمه ثبت دیدگاه قرار دارد.


بدون دیدگاه