مدیاتک از یک پردازنده 10 هسته ای با نام Helio X30 رونمایی کد. | مقاله آی تی

مدیاتک از یک پردازنده 10 هسته ای با نام Helio X30 رونمایی کد.

- مرداد ۱۲, ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۶ بدون دیدگاه - https://it-research.ir/?p=5891

دریافت مستقیم و بدون مراجعه به وبسایت کتاب های آموزشی از کانال تلگرام مقاله آی تی

عضویت در کانال تلگرام

مدیاتک

مدیاتک

آخرین نتایج گزارش شده از وضعیت مالی شرکت مدیاتک خبر از سود نه چندان پایین این سازنده تراشه های موبایل می دهد با این وجود این شرکت هم چنان مشغول سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه نسل جدید پردازنده های خود است،در همین راستا این شرکت به تازگی از پردازنده ای جدید با نام Helio X30 رونمایی کرده که مجهز به 10 هسته ای پردازشی است و قرار است نسل بعدی پرچمداران پردازنده های این کمپانی باشد.برای آشنایی بیشتر با این پردازنده در ادامه با ما همراه باشید.

چندی پیش شرکت مدیاتک از یک پردازنده جدید با نام Helio X20 رونمایی کرد که همانند پردازنده Helio X30 ،مجهز به 10 هسته ای پردازشی بود که نخستین پردازنده 10 هسته ای برای تلفن های هوشمند محسوب می شد.اکنون این کمپانی با معرفی یک پردازنده دیگر که متشکل از 10 هسته ی پردازشی می باشد،قصد دارد این نوع پردازنده را هر چه بیشتر توسعه دهد.

این شرکت با قرار دادن مودم های 4G LTE بر روی پردازنده های خود،توانست به پیشرفت بسیار خوبی در نسل جدید تراشه های خود برسد که همین مورد سبب شد طراحان تلفن های هوشمند در صورت استفاده از پردازنده های جدید میاتک،برای طراحی ماژول های داخلی یک گوشی با دشواری کمتری رو به رو باشند،همچنین این ویژگی سبب کاهش چشمگیر مصرف انرژی در گوشی هایی که از این پردازنده ها استفاده می کنند،شد.

همان طور که در بالا اعلام کردیم پردازنده Helio X20 نیز دارای 10 هسته پردازشی می باشد ولی نحوه چینش این هسته ها در این پردازنده با پردازنده Helio X30 متفاوت است.10 هسته ی پردازشی Helio X20 به سه لایه با فرکانس های 1.4 ، 2.0 و 2.5 گیگاهرتز تقسیم می شد اما پردازنده 10 هسته ای جدید مدیاتک دارای 4 لایه به منظور کنار هم قرار دادن 10 هسته پردازشی می باشد.این چهار لایه به صورت زیر دسته بندی شده اند:

  • دو هسته با معماری Cortex-A53 و فرکانس کاری 1.0 گیگاهرتز
  • دو هسته با معماری Cortex-A53 و فرکانس کاری 1.5 گیگاهرتز
  • دو هسته با معماری Cortex-A53 و حداکثر سرعت موجود در این معماری
  • چهار هسته با معماری Cortex-A72 و فرکانس کاری 2.5 گیگاهرتز

هدف اصلی مدیاتک از نحوه چینش این 10 هسته به صورت بالا این بوده است که پردازنده برای انجام کار های مختلف بتواند مناسب ترین هسته با فرکانس مورد نیاز را انتخاب کند و باعث مصرف کمتر انرژی،کاهش میزان حرارت و همچنین بهینه سازی هر چه بیشتر این پردازنده شود.

برای اینکه بتوانید با نحوه کار این پردازنده آشنا شوید آن را همانند جعبه دنده یک خودرو در نظر بگیرید،هر دنده در خودرو با یک سرعت مشخص حرکت می کند و تا یه مرز مشخص توانایی اعمال قدرت دارد.این 4 لایه نیز به همین صورت عمل می کنند،به طور مثال برای انجام وظایفی نظیر همگام سازی ایمیل،لایه ی 2 هسته ای Cortex-A53 با فرکانس 1.0 گیگاهرتز مورد استفاده قرار می گیرد و برای انجام بازی های با کیفیت،پردازنده های قوی تر به کار گرفته می شود.

با توجه به اینکه تولید کنندگان گوشی های هوشمند در حال کاهش هر چه بیشتر ضخامت محصولات خود هستند،کاهش حرارت پردازنده هایی با چنین قدرت پردازشی به مراتب سخت تر خواهد شد،به همین منظور کمپانی مدیاتک در پردازنده های جدید خود توجه بیشتری به کاهش مصرف انرژی این تراشه ها و در کنار آن کاهش حرارت آن ها دارد.

  • اشتراک گذاری
  • Telegram Pinterest Linkedin Twitter Facebook Share

دیدگاه ها

نکته مهم: حتما بعد از نوشتن دیدگاه خود تیک گزینه "I'm not a robot" یا "من ربات نیستم" را فعال کنید، در غیر این صورت دیدگاه شما ثبت نخواهد شد. این تیک کمی پایین تر از دکمه ثبت دیدگاه قرار دارد.


بدون دیدگاه